Sfântul Ierarh Antim Ivireanul

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ:

SFINȚII TREI IERARHI: VASILE CEL MARE, GRIGORIE TEOLOGUL ȘI IOAN GURĂ DE AUR” (30 ian.) și “SFINȚII IERARHI: IACHINT DE VICINA (28 oct.), ANTIM IVIREANUL (27 sept.) și GRIGORIE DASCĂLU (22 iun.), MITROPOLIȚII ȚĂRII ROMÂNEȘTI”

Parohia  ortodoxă  română  din  orașul  suedez  Uppsala  a  fost  înființată  ca  urmare  a deciziei  episcopale  nr.83/2009 a Preasfințitului  Părinte  Macarie,  Episcop al  Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale  și  de  Nord.

Din momentul înființării și până în prezent, parohia nu a avut o biserică proprie. Din acest motiv serviciile religioase s-au desfășurat în diferite spații liturgice consacrate sau special amenajate. Inițial, misiunea pastorală a fost suplinită de către PC Pr. Florin Bălan, preot slujitor la biserica din Bredang, Stockholm. Slujbele aveau loc o dată pe lună, sâmbăta, la biserica “Gottsunda Kyrka” din Uppsala.

Din data de 1 decembrie 2014, prin decizia episcopală nr.120/2014 a Preasfințitului Episcop Macarie, pentru parohie a fost desemnat ca preot paroh Pr. Dan-Virgil Păcurar, care a continuat slujirea în cadrul vechii locații (biserica “Gottsunda Kyrka”) timp de două luni. Mai apoi, misiunea s-a desfășurat, pentru o perioadă scurtă, la biserica ortodoxă greacă “Sf. Apostol  Pavel”  din  Uppsala.  În  momentul  de  față, slujbele sunt oficiate în incinta capelei “Gode Herdens” (Capela Bunului Păstor), situată pe strada Ulleråkersvägen nr.40A, din localitatea Uppsala.

La misiunea parohiei  contribuie semnificativ și  părintele diacon Andrei Constantin.

În  prezent,  comunitatea  parohială  este  în curs de consolidare. În cadrul slujbelor participă atât credincioși ortodocși români, cât și de alte naționalități: suedeză,  sârbă, rusă, greacă  sau  americană.  Astfel,  Sfânta  Liturghie  și  celelalte slujbe sunt oficiate atât în limba română, cât și în limba engleză.

Începutul

Momente din timpul primei Sfinte Liturghii, oficiată la Biserica Greacă “Sf. Apostol Pavel” din Uppsala.

Sărbătoarea hramului în anul 2015

Cu ocazia serbării hramului parohiei, am avut bucuria de a-l avea în mijlocul nostru pe Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord.

Sărbătoarea hramului în anul 2016

Parohia Ortodoxă Română din Uppsala și-a sărbătorit hramul

Sărbătoarea hramului în anul 2017

Liturghie și filantropie în parohia românească din Uppsala